Dziewięć milionów rowerów w Pekinie


Katie Melua


Trzeba przyznać, że nieczęsto w piosenkach znajdzie się tyle wielkich liczb co w utworze "Nine million bicycles in Beijing", czyli mówiąc po polsku "Dziewięć milionów rowerów w Pekinie" W tekście występują jeszcze inne wielkie, nawet znacznie większe liczby, ale jeśli ktoś pomyślałby, że jest to utwór o finansach, to popełniłby straszliwą pomyłkę. 

Inspiracją do tej piosenki – zgodnie z wypowiedzią telewizyjną samej artystki – była wizyta w Pekinie. Katie i jej producent Mike Batt wspólnie odwiedzili stolicę Chin w roku 2005. W trakcie zwiedzania miassta, chiński przewodnik wspomniał, że w Pekinie ludzie uzywają dziewięciu milionów rowerów. Ta liczba zainspirowała muzyków. Po powrocie do Londynu Mike napisał piosenkę zaczynając od tytułu.





"Nine Million Bicycles"

Mike Batt
There are nine million bicycles in Beijing
That's a fact,
It's a thing we can't deny
Like the fact that I will love you till I die.

Piosenka w samej rzeczy nie nawiązuje do poważnych problemów. Jest to zwykłe wyznanie miłosne, a użycie wielkich liczb ma być pretekstem do porównania. Uzmysłowić jak wielka jest miłość. 

Po liczbie dotyczącej rowerów pojawia się w piosence jeszcze większa - nawiązująca do wielkości i wieku wszechświata. Zgodnie z najświeższą wiedzą naukową wiadomo, że wszystko co nas otacza powstało 13,7 – 13,8 miliarda lat temu. Tak długo światło przebywało swoją drogę od najdalszych krańców do naszych oczu. W piosence natomiast jest użyta liczba dwunastu miliardów. W dodatku w następnym wersie pada stwierdzenie, że dane te są przypuszczalne, że nikt nie jest i nie będzie tego wiedzieć na pewno.

Simon Singh
We are twelve billion light years from the edge,
That's a guess,
No-one can ever say it's true
But I know that I will always be with you.

Stało się to pretekstem do dyskusji, która odbyła się w Wielkiej Brytanii. Ludzie mający pojęcie o faktach naukowych zarzucili autorowi tekstu, że podaje dane niezgodne ze stanem wiedzy. Nauka, a konkretnie fizyka, astronomia i kosmologia pozwalają bowiem na całkowicie pewne potwierdzenie faktów dotyczących wieku i wielkości wszechświata – i to z wielką dokładnością. Jednym z popularyzatorów nauki, który w tej dyskusji wystąpił był Simon Singh. Jest on  uznanym autorem książek popularnonaukowych. W Polsce bardzo dużym powodzeniem cieszy się jego "Księga szyfrów", w której opisuje m. in. nowoczesne metody szyfrowania danych – metody będące podstawą bezpiecznej bankowości internetowej. 

Dyskusja odbyła się w studio telewizyjnym i Singh przyznał, że gdyby w piosence użyć słów: 
"trzynaście miliardów siedemset milionów lat świetlnych, co jest oparte na danych naukowych z dużą dokładnością, a ja z wielkim prawdopodobieństwem przewiduję, że będę przy tobie"
zamiast po prostu: 
"dwanaście miliardów, co jest przypuszczeniem, a pewne jest to, że ja jestem z tobą na zawsze" 
to piosenka nie miałaby szans stać się przebojem. Katie spróbowała nawet zaśpiewać tę długą niezgrabną frazę, ale słowa w żaden sposób nie wpasowały się do melodii. Cała dyskusja miała raczej charakter żartobliwy i służyła raczej promocji piosenki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dzięki temu opinia publiczna miała też okazję do zapoznania się z twardymi faktami naukowymi, a piosenka bardzo szybko weszła na szczyty notowań.


W piosence jest też wymieniona liczba ludzi żyjących na świecie. Sześć miliardów. Oczywiście też tam jest zastrzeżenie, że to jest to wartość przybliżona. Liczba ludzi żyjących na świecie ciągle się zmienia. W roku 2005 ludność świata była równa liczbie ok. sześciu i pół miliarda. Obecnie jest nas już dobrze powyżej siedmiu miliardów. Ludność zwiększa się o miliard co kilkanaście lat. Przy obecnych środkach technicznych bardzo łatwym jest zobaczenie w jakich rejonach najwięcej ludzi żyje. Rozwój cywilizacji sprawił, że światło elektryczne stało się powszechnym źródłem oświetlenia na całym świecie. Im więcej ludzi mieszka w jakimś rejonie, tym więcej światła się świeci. Zobaczenie zdjęcia zrobionego z satelity pozwalają uzmysłowić sobie jak zmienia się świat. Jeśli zdamy sobie sprawę z faktu, że każdy maleńki świecący punkcik oznacza skupisko ludzkie, to będziemy mogli zobaczyć samych siebie w odpowiedniej perspektywie. Jacy jesteśmy maleńcy. Patrząc na takie zdjęcia odczuwam piękno, tak jakbym patrzył na obraz namalowany ręką mistrza.

There are six billion people in the world
More or less
and it makes me feel quite small
But you're the one I love the most of all


Najważniejsze jednak jest to, że miłość trwa i będzie trwała wiecznie. Osoby zakochane będą ze sobą aż do śmierci. Świat jest wielki i różnorodny. Będąc młodymi mają jeszcze długą perspektywę przed sobą. Z optymizmem patrzą na to co ich czeka. Wypełnia ich energia i radość, które zdają się nigdy nie zużywać. Wzajemnie ogrzewają się żarem miłości w chłodne noce. Pewność, że tak będzie trwać i trwać.


We're high on the wire
With the world in our sight
And I'll never tire,
Of the love that you give me every night

There are nine million bicycles in Beijing
That's a Fact,
it's a thing we can't deny
Like the fact that I will love you till I die



Bardzo lubię słuchać tej piosenki. Mam z nią bardzo miłe osobiste skojarzenia. Zawsze wprowadza mnie w miły, pogodny nastrój. Chciałbym, żeby Wam też się to udzieliło. A wielkie liczby? Cóż, dają do myślenia. 



Komentarze